Auto na wesele i samochody weselne
Szukaj samochodu na wesele:
‹  lista aktualności

Zmiana ubezpieczyciela OC – co musisz wiedzieć?

2021-05-27
Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu, a za jego brak grożą wysokie kary i poważne konsekwencje. Polisę najczęściej wykupujemy na rok i często bez sprawdzenia innych ofert przedłużamy ją na kolejne lata. Nie zawsze jednak jest to korzystne rozwiązanie. Jak można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe krok po kroku i o czym musisz pamiętać. Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Kiedy zmiana OC jest możliwa?

Zacznijmy od tego, że zmiana ubezpieczenia OC jest możliwa i warto sprawdzać oferty innych ubezpieczycieli. Jak najwygodniej to zrobić? Można korzystać z kalkulatorów ubezpieczeń OC, które porównują oferty ubezpieczeniowe pod kątem ceny i zakresu ubezpieczenia. Takim kalkulatorem jest np. Kalkulator OC i AC dostępny na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Warto porównywać ceny polis, gdyż, w zależności od towarzystwa, mogą się różnić nawet o kilkaset złotych. Prawdopodobnie nasz ubezpieczyciel będzie oferował nam specjalne warunki dla stałych klientów, jego oferta może być jednak nadal dużo droższa niż konkurencyjne. Dlatego warto korzystać z porównywarek i kalkulatorów OC.

Kiedy mamy już najkorzystniejszą ofertę, pamiętajmy że ubezpieczyciela możemy zmienić tylko w określonych sytuacjach. O jakich sytuacjach mowa?

 1. Właśnie zbliża się termin wygaśnięcia Twojej aktualnej polisy OC. Przed końcem obowiązującej polisy musisz złożyć wypowiedzenie OC. Uważaj jednak na ciągłość polisy! Nową umowę musisz podpisać najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania starej, ponieważ pomiędzy umowami nie może być ani jednego dnia przerwy.

 2. Kupiłeś samochód z aktualną polisą OC poprzedniego właściciela. Pozostanie przy polisie poprzedniego właściciela to rozwiązanie, które może wydawać się oszczędnością, ale ubezpieczyciel w każdej chwili może na nowo przeliczyć składkę i kazać Ci dopłacić brakującą kwotę.

 3. Nie wypowiedziałeś jeszcze starej, a zawarłeś już nową umowę na OC, w związku z czym masz podwójne OC. To sytuacja, gdy stara umowa uległa automatycznemu przedłużeniu. Pamiętaj, że automatycznie przedłużoną umowę możesz wypowiedzieć w każdej chwili.

Zmiana ubezpieczyciela OC krok po kroku

Aby zmiana ubezpieczyciela była skuteczna i aby nie doprowadzić do płacenia podwójnej składki, pamiętaj, że musisz wypowiedzieć aktualną umowę ubezpieczenia pisemnie. Co powinno zawierać wypowiedzenie?

 • imię i nazwisko właściciela pojazdu

 • imiona i nazwiska współwłaścicieli pojazdu

 • adres zamieszkania

 • numer rejestracyjny, markę i model samochodu

 • numer polisy ubezpieczeniowe

 • powód decyzji o rezygnacji

Każdy z powyższych punktów jest ważny – bez niego skuteczna rezygnacja z ubezpieczenia nie będzie możliwa. Pamiętaj, że z polisy musisz zrezygnować najpóźniej w ostatnim dniu jej obowiązywania. Takie wypowiedzenie możesz złożyć osobiście u agenta ubezpieczeniowego lub wysłać pocztą czy też kurierem.

Zniżki – czy je tracimy u nowego ubezpieczyciela?

Ważna informacja dla planujących zmianę OC: wypracowanych za bezszkodową jazdę zniżek nie tracimy, jednak musimy mieć świadomość tego, że mogą mieć inną niż dotychczas wysokość. Przy przeliczaniu nowy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przebieg ubezpieczenia i przygotuje nową kalkulację.

Loteria Generali

Taką właśnie ofertę przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. Do wygrania jest pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Co należy zrobić? Wystarczy w terminie 22.03-20.06 wykupić lub wznowić polisę komunikacyjną w pakiecie z ubezpieczeniem NNW z TU Generali lub Proama poprzez stronę mfind.pl. Następnie zarejestrować się na stronie loterii. Wszystkie szczegóły otrzymasz w mailu od mfind po zakupie polisy. Więcej na ten temat mówi regulamin loterii.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

  Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

  Poniżej baza samochodów ślubnych z największych miast:

  ‹  lista aktualności
  Wykonanie: DigiHex Systems