Auto na wesele i samochody weselne
Szukaj samochodu na wesele:
‹  lista aktualności

W jaki sposób dbać o silnik auta?

2022-04-27
Samochody są niezbędne w życiu wielu z nas. Podróż własnym autem jest komfortowa i pozwala na szybkie przemieszczanie się w wyznaczone miejsca. Aby była także w pełni bezpieczna, należy szczególnie dbać o dobry stan techniczny pojazdu. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pielęgnacje serca samochodu, czyli silnika. Co robić, by silnik auta służył przez długi czas, bez nagłych usterek? Omawiamy najważniejsze kwestie.

Olej silnikowy i jego regularna wymiana

Dla prawidłowej pracy silnika kluczowa jest zarówno jakość, jak i regularna wymiana oleju stosowanego w aucie, niezbędnej substancji w układzie smarowania. Tak zwany film olejowy pokrywa metalowe elementy i usprawnia pracę wszystkich przesuwnych części jednostki. Bez niego poszczególne części ulegają szybkiemu zużyciu, które skutkuje zatarciem silnika. Wtedy pozostaje już tylko jego wymiana, co wiąże się z dużym kosztem.

Jaki olej samochodowy wybrać? By utrzymać silnik w dobrym stanie, należy sięgać jedynie po olej zalecany przez producenta i przeznaczony do posiadanego rodzaju silnika. Musi być on wysokiej jakości, najlepiej od renomowanej marki (np. firmy Mobil). Jedynie dobry olej będzie gwarancją prawidłowego smarowania i czyszczenia silnika z nagaru.

Jak często wymieniać oleje samochodowe? Powinny być wymieniane co najmniej raz w roku albo co 15 tys. km. Czasem niezbędna jest wcześniejsza wymiana, w przypadku jazdy w warunkach dużego zapylenia.

Wysokiej jakości paliwo

Kolejnym ważnym aspektem jest tankowanie czystego i dobrego jakościowo paliwa. Podobnie jak w przypadku olejów silnikowych, to o słabej jakości może nie tylko obniżyć osiągi, ale też prowadzić do szybszego zużycia jednostki napędowej i częstych awarii. W tym przypadku także ważne jest to, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta.

W instrukcji każdego pojazdu znajduje się informacja o najlepszym paliwie dla danego rodzaju silnika. Ważna jest nie tylko ilość oktanów, ale i miejsce tankowania. Najlepiej wybierać zaufanych producentów paliw, aby mieć gwarancję ich jakości. Benzyna na sprawdzonych stacjach jest czysta i wzbogacona dodatkami.

Właściwe uruchamianie zimnego silnika

Silnik zużywa się intensywnie, jeśli jest uruchamiany po dłuższym postoju. Olej silnikowy dopiero po pewnym czasie przedostaje się do wszystkich miejsc, dlatego warto dać mechanizmowi trochę czasu, by trące o siebie części pozbawione gęstej cieczy nie ulegały szybkiemu zużyciu. Z tego względu po zapaleniu pojazdu nie należy zbyt mocno dodawać gazu, a najlepiej odczekać, aż olej rozgrzeje się do właściwej temperatury.

Dłuższe dystanse i odpowiednie obroty

Silnikowi szkodzi jazda na krótkich dystansach. Warto więc uniknąć zbyt częstego przejeżdżania jedynie kilku kilometrów. Na tak krótkim odcinku jednostka nie zdąży się rozgrzać, dotyczy to zwłaszcza pory zimowej.

Warto dbać też o to, aby nie jeździć na zbyt wysokich, jak i zbyt niskich obrotach. Silnik musi pracować na optymalnych obrotach, które można dosyć łatwo wyczuć. W przypadku "dławienia się" czy też problemów ze "zbieraniem" może to oznaczać, że pojazd ma zbyt niskie roboty. Jeżeli z kolei słychać "wycie", wówczas obroty są z pewnością zbyt wysokie. Najlepszy zakres dla silników benzynowych w trakcie zwyczajnej jazdy po mieście to ok 1800 obrotów. Zbyt wysokie obroty szczególnie szkodzą silnikom diesla.

Kontrola stanu układu chłodniczego

Ważne jest też to, aby co jakiś czas sprawdzać układ chłodniczy, zwłaszcza w przypadku częstego jeżdżenia w korkach. Zbyt mała ilość płynu chłodniczego może prowadzić do przegrzania silnika. Substancja ta ochrania elementy układu chłodniczego, a więc dla prawidłowego funkcjonowania auta jest niezwykle istotna.

Serwis samochodowy

Dbanie o wysokiej jakości olej silnikowy, płyn chłodniczy czy paliwo z pewnością pomoże w przedłużeniu żywotności silnika. Jednak, aby zachować go w jak najlepszym stanie, należy też pamiętać o tym, jak ważne jest serwisowanie pojazdu. Profesjonalny serwis samochodowy zadba o sprawność osprzętu i przeprowadzi dokładną diagnostykę wszelkich słabych punktów jednostki. Wykwalifikowany mechanik w porę wykryje wszelkie błędy, zanim dojdzie do rozleglejszych i bardzo kosztownych w naprawie usterek.

Silnik jest najważniejszym elementem każdego samochodu, dlatego należy o niego właściwie dbać. Pielęgnacja tej maszyny jest sposobem na przedłużenie jej żywotności, jak i uniknięcie bardzo kosztownej naprawy.

Artykuł sponsowowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza samochodów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems