Auto na wesele i samochody weselne
Szukaj samochodu na wesele:
‹  lista aktualności

Umowa wynajmu samochodu. Jakie elementy powinny się tam znaleźć?

2019-05-31
Czy to umowa wynajmu pojazdu do ślubu, czy leasing samochodu dla firmy, nie powinniśmy wsiadać do wypożyczonego auta bez podpisania umowy na piśmie. W ten sposób chronione są interesy zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Poniższy artykuł odpowiada na pytania jakie elementy powinna zawierać umowa wynajmu samochodu, w jaki sposób najlepiej ochronić swój majątek, podpisując taki kontrakt oraz jak wygląda wypowiedzenie umowy wynajmu auta.

Co powinna zawierać umowa wynajmu samochodu

Istnieją różne metody finansowania samochodu. Jednym z nich może być pożyczka samochodowa otrzymana za pośrednictwem https://autokapital.pl/. Jeśli nie chcemy posiadać samochodu na własność, a potrzebujemy go do konkretnego celu, innym sposobem jest wypożyczenie. Do wynajęcia samochodu ma prawo każda pełnoletnia osoba posiadająca prawo jazdy (chyba że wynajmuje samochód razem z usługami kierowcy). Do zawarcia umowy wynajmu potrzebujemy dowodu osobistego bądź paszportu w celu potwierdzenia danych osobowych. Firmy wynajmujące samochody mogą ustalać własne wymagania dotyczące wieku (np. min. 21 lat) czy czasu posiadania prawa jazdy (np. min. 1 rok). Umowę najmu można zawrzeć osobiście lub online. W tym drugim przypadku podczas odbioru auta należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający rezerwację.

Umowa wynajmu samochodu nie jest określona żadną ustawą prawa polskiego, ani prawa Unii Europejskiej. Dlatego wiążący kontrakt wynajmu auta może powstać bez pomocy prawnika, na zasadach umowy cywilnoprawnej. Wynika to z faktu, że większość zapisów kodeksu cywilnego nie stanowi przepisów bezwzględnie obowiązujących. Można się jednak na nie powołać w sytuacji, jeśli umowa nie stanowi inaczej.

Kodeks Cywilny określa jedynie strony umowy, pozwalając na dowolny dobór warunków i kosztów. Nie jest również potrzebne zawieranie tego typu umowy na piśmie, jednak kontrakt określony konkretnymi warunkami pozwala na zabezpieczenie interesów obu stron. Bardzo trudno dochodzić swoich praw najemcy czy wynajmującemu np. po wypadku lub w sytuacji gdy samochód ma ukryte wady zagrażające bezpieczeństwu kierowcy.

Wzór umowy najmu samochodu - co powinien zawierać?

W sieci warto wyszukać wzór umowy najmu samochodu. Taki przykładowy dokument zawiera trzy elementy:

 • określenie strony - w każdej umowie najmu najemca i wynajmujący powinni zostać wskazani zgodnie z dokumentami tożsamości (imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego, PESEL). Ponadto można w niej zawrzeć również dane teleadresowe, NIP, itp., w zależności od wymagań związanych np. z wykorzystaniem wynajmowanego pojazdu;
 • treść - ten element zawiera przedmiot umowy (w tym przypadku samochód osobowy, dostawczy, itp.). Umowa powinna precyzyjnie określić stan techniczny auta, oraz wszystkie warunki użyczenia danej rzeczy;
 • podpisy obu stron - podpis oznacza zgodę na wszystkie warunki zawarte w dokumencie.

W treści umowy powinny zostać zawarte wszystkie warunki wynajmu - również te związane np. z kosztem. Firmy wynajmujące pojazd i osoby prywatne mają prawo do samodzielnego ustalania ceny. Koszt wypożyczenia samochodu zależy nie tylko od modelu, ale też od:

 • okazji - samochód może zostać wynajęty np. w związku ze ślubem bądź wyjazdem zagranicznym,
 • czasu wypożyczenia,
 • miejsca, w którym wypożyczone jest auto,
 • opłat dodatkowych.

Umowa wynajmu pojazdu a bezpieczeństwo

Konsumenta, który wynajmuje samochód w celach prywatnych chroni prawo. W związku z tym przedsiębiorcy nie mogą wpisać do umowy postanowień naruszających prawa osobiste klienta, bądź wręcz ignorujących te prawa. Ponadto konsument powinien poznać wszystkie warunki umowy zanim dojdzie do jej podpisania. Przedsiębiorca wynajmujący samochód musi w szczególności stosować się do:

 • Ustawy o nieuczciwych praktykach rynkowych z 23 sierpnia 2007 r.,
 • Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 16 lutego 2007 r.,
 • Ustawy o cenach z 5 lipca 2001 r.,
 • Ustawy o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r.

Wszelkie zapisy sprzeczne z prawem bądź zaprzeczające innym zapisom unieważniają już podpisaną umowę. Co więcej, niedokładne zapisy w kontrakcie są rozumiane na korzyść osoby korzystającej z wynajętego auta. Pamiętajmy jednak, że jeśli podpisaliśmy umowę na niekorzystnych warunkach, to nasz podpis stanowi dowód, że o danych warunkach wiedzieliśmy. Ustalenia zawarte w nim powinny rozwiązywać wszelkie kwestie sporne - nie tylko całkowity koszt wynajmu, ale również kary wynikające ze zbyt wczesnego rozwiązania umowy. Do umowy warto załączyć również zdjęcia pojazdu, tak aby stan samochodu nie budził żadnych wątpliwości w momencie składania podpisu.

Do sporządzenia umowy na piśmie powinny dążyć obie zainteresowane strony. Zapisy w tym dokumencie powinny brzmieć zrozumiale i precyzyjnie, sprawiedliwie chroniąc interesy kontrahentów. Z jednej strony konsument powinien wiedzieć, na co się zgadza. Jednak przejawy nieuczciwości ze strony klienta również powinny podlegać karze.

Jak wygląda wypowiedzenie umowy najmu samochodu

Zasadniczo Kodeks Cywilny nie precyzuje, w jakiej formie musimy dokonać wypowiedzenia umowy. Jednak z punktu widzenia ochrony własnych interesów w niektórych sytuacjach takie pismo może nas uchronić przed dalszymi wydatkami. W jaki sposób? W niektórych firmach umowa stanowi, że brak takiego wypowiedzenia oznacza przedłużenie umowy najmu na kolejny okres. (Co prawda podczas wynajmu samochodu termin zazwyczaj zostaje wyznaczony precyzyjnie, jednak warto pamiętać o tej możliwości i zwrócić uwagę czytając podpisywany dokument określający warunki wynajmu). Wynajmujący i najemca mają prawo do wypowiedzenia umowy na zasadach określonych w zawartym kontrakcie. Jeśli z jakichś powodów termin nie został określony w umowie, to ustawowo wypowiedzenie może nastąpić:

 • 3 miesiące naprzód - jeśli czynsz jest płatny w odstępie kwartału,
 • 1 miesiąc naprzód - jeśli czynsz jest płatny w odstępie miesiąca,
 • 3 dni naprzód - jeśli czynsz jest płatny w odstępie krótszym niż miesiąc,
 • 1 dzień naprzód - jeśli czynsz jest płatny w odstępie dziennym.

Wypowiedzenie umowy najmu przed ostatecznym terminem powinno być uzasadnione. Bez znaczenia jest to, czy stosuje je najemca czy wynajmujący. Za nieuzasadnione, przedterminowe odstąpienie od umowy grozi kara pieniężna (np. utrata wpłaconej zaliczki). Jeśli takie działanie dodatkowo zaszkodzi interesom strony, której umowa jest wypowiadana, może ona również dochodzić odszkodowania.

Jakie sytuacje mogą doprowadzić do wypowiedzenia umowy? Przede wszystkim wszelkie formy nie stosowania się do podpisanego dokumentu. Jeśli np. samochód nie zostanie nam oddany w terminie, bądź jego rzeczywisty stan techniczny nie będzie zgodny z opisem. Najemca może nam wypowiedzieć umowę m.in. gdy nie uiścimy opłaty za wynajęte auto zgodnie z terminem określonym umową.

Wady i zalety najmu auta. Lepszy wynajem czy kupno auta?

Wynajem samochodu to rozwiązanie posiadające wiele korzyści. Przede wszystkim jego formę można dostosować do własnych potrzeb. Z krótkoterminowego najmu auta mogą skorzystać osoby prywatne, wynajmując jednocześnie usługi kierowcy. Np. para młoda ma możliwość pojechania do ślubu zabytkowym pojazdem. Istnieje również możliwość długoterminowego wynajmu samochodu (leasing), która przynosi korzyści przedsiębiorcom. Ta druga opcja pozwala na wykupienie samochodu po okresie leasingu w cenie znacznie niższej od rynkowej.

Wypożyczenie samochodu posiada jednak swoje wady. Przede wszystkim jazda nie swoim samochodem zawsze niesie pewne ryzyko. Z tego powodu kierowca będzie musiał wykupić nie tylko ubezpieczenie OC. Wypożyczone auto, którym kierowca porusza się samodzielnie, warto zabezpieczyć m.in. od kradzieży, a także od wypadków. Takie auto możemy ubezpieczyć jednak tylko w miejscu zaakceptowanym przez właściciela auta. Tak samo jest w sytuacji naprawy - właściciel samochodu nie musi zgodzić się na naprawę samochodu u tańszego mechanika.

Długoterminowy wynajem auta jest więc opcją dla osób, którym nie przeszkadza zależność od innego właściciela samochodu. Z tego powodu wielu kierowców woli wziąć kredyt bądź pożyczkę na zakup własnych czterech kółek. W wielu sytuacjach jest to rozwiązanie bardziej komfortowe niż wypożyczenie samochodu.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

  Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

  Poniżej baza samochodów ślubnych z największych miast:

  ‹  lista aktualności
  Wykonanie: DigiHex Systems