Auto na wesele i samochody weselne
Szukaj samochodu na wesele:
‹  lista aktualności

Posiadanie, a użytkowanie samochodu

2018-03-07
Samochód może kupić sobie każdy, ale jego użytkowanie to zupełnie inna sprawa. Nosząc się z zamiarem czynnego użytkowania auta musimy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo zarówno dla nas samych, jak też innych uczestników ruchu drogowego. W związku z powyższym obowiązkowe kontrole pojazdu nie wystarczą, ponieważ pewne kwestie trzeba dopatrywać samemu.

Jedną z nich jest stan ogumienia. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że koła są bardzo ważną częścią pojazdu. Bez nich nie pojedziemy, a kiedy ich stan jest zły narażamy siebie, oraz innych na nieprzyjemne zdarzenia. Bardzo często kierowcy zastanawiają się jakie ogumienie wybrać. Mowa tutaj o możliwości zakupu opon całorocznych lub sezonowych. Całoroczne, to te, na których możemy jeździć zawsze bez względu na porę roku i warunki pogodowe jej towarzyszące. Z kolei sezonowe, to opony letnie i zimowe, które trzeba zmieniać wraz z nadchodzącą porą roku. Tylko od właściciela samochodu zależy na którą z opcji się zdecyduje, aczkolwiek to nie zwalnia nas z obowiązku monitorowania stanu opon, ponieważ zużycie zależne jest od bardzo wielu kwestii podobnie jak ewentualne uszkodzenie. Dbanie o opony, to przedłużanie ich użytkowania, dlatego zaleca się również poprawną technikę jazdy, jak też konserwowanie.

Rodzaje i różnice

Jak zostało wspomniane wcześniej do wyboru mamy ogumienie sezonowe i całoroczne. Różnice w poszczególnych oponach są znaczne, dlatego np. opon zimowych nie wolno użytkować w lecie, a letnich w porze zimowej. Dlaczego? Otóż różnią się one mieszanką gumy, która jest przystosowana do poszczególnych temperatur. Niemniej różnice są także w bieżniku, co ma zapewnić idealną przyczepność kół do podłoża w zależności od warunków pogodowych na drodze. Odpowiedni bieżnik w ogumieniu zimowym zapewnia lepszą przyczepność kół kiedy droga jest pokryta śniegiem lub lodem. Z kolei w ogumieniu letnim bieżnik zapewnia bardzo dobrą przyczepność kół jadąc po drodze suchej i mokrej. Biorąc pod uwagę ogumienie całoroczne mieszanka gumy sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, czyli krótko mówiąc jest idealna zarówno na wysokie i niskie temperatury. Jeśli chodzi o bieżnik jego wzór i głębokość jest przystosowana do różnorakich warunków na drodze w związku z czym możemy na nich jeździć o każdej porze roku.

Uszkodzenia ogumienia

Nawet nowa opona może ulec uszkodzeniu i czasami nie mamy na to wpływu. Czasami jednak, o my uszkadzamy ogumienie swojego auta nie zdając sobie sprawy z faktu, iż nasza technika jazdy sprawia, że bieżnik w szybki tempie zanika przez nadmierne ścieranie. Najczęściej jest to efekt gwałtownego hamowania lub ruszania z tzw. piskiem opon. Takie zachowania nie tylko źle świadczą o kierowcy, ale narażają na niebezpieczeństwo swoje i innych, jak też dodatkowe wydatki. Co innego, kiedy żywot naszych opon dobiega końca naturalnie, gdyż użytkowaliśmy je dość długo. W tym przypadku wymiana jest konieczna, ale absolutnie nie wynika z naszej winy. Co więcej opona może uszkodzić się podczas jazdy. Najechaliśmy na coś, co ją uszkodziło i wtedy wystarczy odwiedzić wulkanizację. Aczkolwiek w zależności od uszkodzenia wulkanizator może naprawić, ale też wydać opinię na temat ewentualnego czasu jej użytkowania. Uszkodzenia boczne np. po szybkim najechaniu na krawężnik lub uderzeniu w niego okazują się znacznie gorsze od uszkodzeń centralnej części ogumienia. W tym przypadku prędzej czy później czeka nas wymiana, gdyż naprawa zazwyczaj jest tymczasowa.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza samochodów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems