Auto na wesele i samochody weselne
Szukaj samochodu na wesele:
‹  lista aktualności

Najtańsze OC – kto może na nie liczyć?

2021-12-23
Najtańsze OC – kto może na nie liczyć?
Z uwagi na to, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowego dla każdego kierowcy, towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zachęcać ich do wybrania swojej oferty. Zdawać by się mogło, że najprostszym sposobem na zdobycie większej ilości klientów jest zaproponowanie niskich cen. Niestety, nie jest to takie proste. A na najtańsze OC mogą liczyć tylko niektórzy!

Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami, które trzeba regularnie ponosić. Zakup paliwa, wymiana wycieraczek, wizyty u mechanika – to tylko niektóre z wydatków, z jakimi należy się mierzyć. Jednym z nich, którego ponadto nie możemy uniknąć, jest zakup obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC.

Rzecz jasna – wszystkim kierowcom zależeć będzie, by za OC płacić jak najmniej. Wysokość stawek nie zależy jednak od dobrej woli ubezpieczycieli, a od twardych kalkulacji ryzyka, podczas których brane są pod uwagę przeróżne dane dotyczące ubezpieczającego kierowcy, jak i ubezpieczanego pojazdu.

Chcąc dowiedzieć się, kto jest idealnym kandydatem do uzyskania najniższych stawek za OC, powinniśmy bliżej przyjrzeć się wszystkim czynnikom, które są istotne dla towarzystw ubezpieczeniowych w procesie ustalania wysokości składek.

Ubezpieczalnie samochodowe – jakie informacje biorą pod uwagę, oceniając ryzyko?

Zanim ubezpieczyciel przedstawi nam pełną ofertę i polisę do podpisania, musi ocenić ryzyko, z jakim wiąże się objęcie ochroną ubezpieczeniową OC naszego samochodu. A więc obliczyć, jak duże jest prawdopodobieństwo, że prowadząc pojazd, spowodujemy wypadek, stłuczkę czy innego rodzaju zdarzenie drogowe, które będzie wymagało naprawy szkód materialnych, a co za tym idzie – wypłaty odszkodowania.

Wśród informacji, które najbardziej interesują analityków towarzystw ubezpieczeniowych, wymienić możemy:

  • rok produkcji, model i markę samochodu, który ma być objęty ubezpieczeniem – w tym wypadku znaczenie ma nie tylko to, czy samochody danej marki i danego modelu są lepsze jakościowo, rzadziej ulegają awariom czy bezpieczniej się nimi jeździ. Tutaj skupimy się również na statystykach wypadków drogowych, z których wyczytać możemy, właściciele których modeli aut częściej biorą udział w niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, przekraczają prędkość czy jeżdżą nieostrożnie. Warto pamiętać, że niektóre modele samochodów są szczególnie popularne wśród osób młodych, a więc mniej ostrożnych i niedoświadczonych za kierownicą, co ma duży wpływ na ocenę ryzyka podpisania polisy.

  • pojemność silnika owego pojazdu – wiele mówi ubezpieczycielom o możliwościach prędkościowych auta. A jak wiadomo – duże osiągi to duże ryzyko spowodowania wypadku. Samochody cechujące się sporą pojemnością silnika będą droższe w ubezpieczeniu.

  • wiek kierowcy przystępującego do OC – to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wysokość stawki za OC. Nie da się ukryć, że kierowcy młodzi statystycznie jeżdżą mniej bezpiecznie, popełniają na drodze więcej błędów, a czasami przekraczają dopuszczalną na drodze prędkość, chcąc poczuć adrenalinę. Dla ubezpieczycieli stanowią grupę wysokiego ryzyka, której ochrona musi być obarczona wyższymi kosztami.

  • długość posiadania prawa jazdy – podobnie jak wiek kierowcy sporo może powiedzieć o doświadczeniu w prowadzeniu samochodu osoby wnioskującej o polisę OC. Standardowo kierowcy z wieloletnim stażem jazdy otrzymują od towarzystw ubezpieczeniowych spore zniżki, które pozytywnie przekładają się na wysokość corocznych składek.

  • miejsce zamieszkania/obszar codziennej jazdy – jego badanie również opierać się będzie o statystyki. Nie da się ukryć, że niektóre miejsca bardziej sprzyjają wypadkom, a inne – mniej. Jeśli na co dzień poruszamy się drogami niebezpiecznymi, na których odnotowano sporo zdarzeń wypadkowych, ryzyko wzrasta, a wraz z nim – wysokość naszej składki za OC.

  • historię jazdy osoby ubezpieczającej pojazd – a więc informacje o tym, czy dotychczas kierowca jeździł bezpiecznie i bezszkodowo, a fundusz nie musiał wypłacać odszkodowań, czy ma on na swoim koncie stłuczki, wypadki i innego rodzaju wydarzenia, które skutkowały potrzebą uruchomienia funduszu odszkodowawczego. Naturalnie w lepszej sytuacji będą kierowcy jeżdżący nienagannie i bezszkodowo.

  • informacje o rodzinie kierowcy – czasami bagatelizujemy ich wagę, jednak są one całkiem przydatne ubezpieczycielom podczas oceniania ryzyka. Okazuje się, że (znów) statystycznie prowadzący pojazdy, którzy posiadają bliską rodzinę (na przykład małżonków czy dzieci), są kierowcami bardziej uważnymi, dzięki czemu powodują mniej wypadków, a fundusz pozostaje nienaruszony.

Kto zatem będzie idealnym kandydatem do otrzymania najniższych cen za OC?

Analizując powyższe czynniki, możemy wytworzyć sobie w wyobraźni idealnego kandydata, który cieszy się najwyższymi możliwymi zniżkami (które standardowo sięgają kilkudziesięciu procent wyjściowej ceny polisy OC). Będzie to kierowca, który:

  • jest starszy wiekiem,

  • prawo jazdy posiada od wielu lat,

  • od wielu lat również cieszy się idealną historią drogową, a więc nie ma na swoim koncie wypadków,

  • jeździ bezpiecznym modelem samochodu o mniejszej pojemności silnika,

  • posiada bliską rodzinę,

  • i mieszka w spokojnej okolicy, w której nie dochodzi do wypadków drogowych.

Dla wielu z nas osiągnięcie takiego etapu – przynajmniej teraz – nie jest możliwe. Pamiętajmy jednak, że zaproponowana przez jednego ubezpieczyciela cena za OC nie musi być ostateczna. Ofertę, którą otrzymamy, warto porównać z innymi dostępnymi na rynku. Może okazać się, że w innej firmie nasza stawka będzie korzystniejsza!

 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza samochodów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems